Американският университет в България (АУБ) предприе новаторска стъпка в своята политика за устойчиво развитие, като организира първия по рода си Пилотен одит на отпадъци (Pilot Waste Audit) в страната. Инициативата обедини студенти, преподаватели и служители от АУБ с представители на Община Благоевград, местни гимназисти и експерти от екологичната асоциация „За Земята“.
„Както професор Уинтън, така и аз сме изключително благодарни за подкрепата от цялата общност“ сподели Аелита Хуснутдинова (’24), президентски стипендиант по устойчиво развитие и съорганизатор на събитието.
Одитът е ключов елемент от Плана за устойчивост на кампуса на АУБ и цели да даде ясна представа за количеството и вида отпадъци, които институцията генерира. По думите на проф. Езра Уинтън, също съорганизатор, „не можем да намалим нещо, което не измерваме“.
Образователен и практичен подход към управлението на отпадъците
Участниците в одита, екипирани с предпазно облекло и ръководени от експертите на „За Земята“, сортираха и анализираха 83 от общо 192 събрани чувала отпадъци, еквивалент на 161 кг. Това позволява на университета да идентифицира основните източници на отпадък и потенциални зони за подобрение.
Най-сериозен дял имат хранителните отпадъци и опаковките, следвани от пластмасови бутилки, метални кенчета и чаши за еднократна употреба. От университета споделят, че от години работят по намаляването на този тип отпадък и насърчаване на разделното събиране, а тези резултати потвърждават, че са в правилната посока за ангажиране и образоване на общността за съзнателно изпозлване на ресурсите.
Включване на общността – ключ към успеха
Освен че предостави ценни данни, инициативата показа силата на колективното действие. „Винаги ще се намерят хора, които искат да помогнат,“ казва Аелита. Сред участниците бяха ученици от НХГ „Св. Св. Кирил и Методий“, както и възпитаници на университета, като Евгения Ташева, възпитаник на АУБ и координатор проекти в „За Земята“, за която това беше и лична кауза: „Моят интерес към управлението на отпадъци започна точно тук, когато бях студентка и член на [тогавашния] студентски еко клуб „TERRA“. Ето защо съм толкова щастливa, че сега мога да бъда част от тази нарастваща енергия за промяна. Виждам реален потенциал за положителна промяна в университета.““
Община Благоевград също оказа логистична подкрепа чрез осигуряване на контейнери за временно съхранение на отпадъците.
Източник АУБ