От днес Банско става още по-богат в най-истинския и стойностен смисъл на тази дума – богат на култура, заяви кметът Стойчо Баненски при откриването на Алеята на джаза в центъра на града.
Скулптурите на значими композитори, инструменталисти и певци, оставили траен отпечатък в българската джаз музика, е знак на признание, в който ефирната музика е въплътена в пиринския гранит като апотеоз на изкуството и неговите творци.
Първите художествени творби в Алеята са на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Коен, Асен Овчаров и Румен Тосков – Рупето.
„Алеята на джаза беше една от многото оригинални идеи и мечта на създателя на Банско джаз фестивал – д-р Емил Илиев. За съжаление, той не успя да види реализирана тази мечта, но ние му отдаваме почит чрез нея. Затова, наред с музикантите, в нея е и скулптурата на д-р Емил Илиев“, отбеляза кметът на Банско. Той благодари за усилията на Асоциация Фестивалите в България за реализирането на тази мечта и за подкрепата на Министерство на културата.
Скулптурите са дело на Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков и Иван Стоянов, които участваха в пленера „Музиката в камъка“, подкрепен от Национален фонд „Култура“. Основният материал е пирински гранит, символично правещ паралел между силата на природата и силата на човешкия дух. Чрез превръщането на пленера в традиционен, градът ще придобие съвременни авторски творби, изграждащи неговата отличителност и като туристическа дестинация, подчерта Илияна Щерева от Асоциация Фестивалите в България, съорганизатор на Банско джаз фестивал.
На откриването присъстваха зам.-министърът на културата Илко Ганев, директорът на БТА Кирил Вълчев, джаз-примата Вики Алмазиду, ръководството на Община Банско и Общински съвет, много музиканти, граждани и гости на Банско.
Източник Община Банско