Хиляди демонстранти в грузинската столица отново се събраха около парламента във вторник, изразявайки гнева си срещу решението на управляващата партия да прекрати преговорите за присъединяване към Европейския съюз.
Както през петте предишни вечери, полицейски части за борба с безредиците използваха водни оръдия, сълзотворен газ и лютив спрей, за да отблъснат протестиращите, които хвърляха фойерверки по полицаите и изграждаха барикади на централния булевард в грузинската столица. Почти 300 протестиращи бяха задържани, а 26 души, включително трима полицаи, бяха хоспитализирани с наранявания.
„Колкото повече сила използват, толкова по-ядосани стават хората, защото всеки арестуван има роднини, и всички разбират, че това е несправедливост,“ каза Тамар Кордиа, член на опозиционната група Единство Национално Движение.
Кордиа изрази увереност, че протестиращите ще постигнат своята цел да свикат нови избори и да се присъединят към ЕС, отбелязвайки, че полицаите в понеделник „изглеждаха много уморени. Сигурна съм, че трябва да издържим още малко.“
Премиерът Иракли Кобахидзе от партията „Грузинска мечта“ обяви преустановяване на преговорите за присъединяване към ЕС, което предизвика масови протести в страната. Вътрешното министерство информира, че 43 души са били арестувани по време на протестите.


Управляващата партия „Грузинска мечта“ запази контрола над парламента на спорните парламентарни избори на 26 октомври, които бяха широко възприемани като референдум за стремежите на Грузия към ЕС. Опозицията и проевропейски настроеният президент обвиниха управляващата партия в манипулиране на вота с помощта на Русия и бойкотираха парламентарните заседания.


Масовите протести на опозицията, предизвикани от вота, набраха нова сила след решението на управляващата партия в четвъртък да постави на пауза преговорите за присъединяване към ЕС.
„Борим се за нашата демокрация, за да защитим човешките права и достойнството,“ каза Русудан Чантурия, която присъстваше на протеста във вторник.
Друг демонстрант, Давид Джандиери, заяви, че ежедневните протести трябва да продължат, докато демонстрантите постигнат своята цел. „Всъщност, нямаме друг избор,“ каза той.
Вътрешното министерство на Грузия съобщи във вторник, че 293 протестиращи са били задържани по административни обвинения и петима са арестувани по наказателни обвинения. Сред задържаните има и журналисти. Давит Тсагарелу от грузинската служба на Радио Свободна Европа, е бил ударен и съборен на земята от служител на реда. Камера на Радио Свободна Европа засне друг полицай да удря журналист от местна телевизия по главата.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили отказа да признае официалните резултати от изборите и ги оспори в Конституционния съд, който отхвърли нейната жалба във вторник. Зурабишвили, която играе предимно церемониална роля, заяви, че ще остане на поста си дори след като шестгодишният й мандат приключи по-късно този месец, за да води опозиционното искане за нови парламентарни избори.
ЕС предостави на Грузия статут на кандидат през декември 2023 г. при условие, че страната изпълни препоръките на блока, но постави присъединяването на пауза и намали финансовата подкрепа през юни след приемането на закон за „чуждестранно влияние“, който беше широко възприет като удар по демократичните свободи. Законът изисква организациите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като „преследващи интересите на чужда сила“, подобно на руски закон, използван за дискредитиране на организации, критични към правителството.
Източник АП