ЕвропаСвятСъседи

Европа е сляпа за българските репресии над македонското малцинство

Според Нова Македония, България всякак пречи на македонското малцинство и си задават въпроса откъде черпи „правото“ да пречи на правата им.
Според тях /НМ/ последният пример за отказ на основните малцинствени права от българските власти е възпрепятстването на македонски организации в България, включително Македонския клуб за етническа толерантност, да отбележат началото на Кресненското въстание

Според Нова Македония, Европа е изключително чувствителна по отношение на правата на малцинствата в Македония, въпреки факта, че в нито един доклад на съответна международна институция няма случай на застрашени права на малцинствата в страната, а напротив, това се сочи като пример за максимални права на малцинствата дори повече от предвиденото. Но от друга страна, същият ЕС изобщо не реагира, когато негова държава-членка грубо нарушава правата на малцинствата на негова територия и дори не изпълнява решенията на Съда по правата на човека от Страсбург, а още по-малко се позовава на новия доклад на Съвета на Европа, в който ясно се посочва, че властите в България продължават да не се подчиняват на решенията на Европейския съд по правата на човека и не позволяват регистрация на сдружения, застъпващи се за признаване на македонското малцинство в България.

И пак според Нова Македония.България блокира европейска интеграция и е официално формализирана от Европейския съюз в онзи момент, когато България, прикривайки истинските си асимилаторски намерения, трансформира собствените си доходоносни цели в искания за права на малцинствата и по този начин постига мултилатерализация на един процес, който в крайните резултати водят до обуславяне на преговорите за присъединяване на Македония към ЕС с промени в конституцията.
Пряко признание, че България прикрива асимилаторската си политика спрямо Македония, дойде и от самия български президент Румен Радев, който безрезервно призна, че Европа не е разбрала българската позиция по исторически въпроси, затова се насочва към искания за малцинствени права на българите в Македония, след което получиха европейска подкрепа.
Несъмнено Европа е изключително чувствителна по отношение на правата на малцинствата в Македония, въпреки факта, че в нито един доклад на съответна международна институция няма случай на застрашени права на малцинствата в страната, а напротив, това се сочи като пример за максимални права на малцинствата дори повече от предвиденото. Но от друга страна, същият ЕС изобщо не реагира, когато негова държава-членка грубо нарушава правата на малцинствата на негова територия и дори не изпълнява решенията на Съда по правата на човека от Страсбург, а още по-малко се позовава на новия доклад на Съвета на Европа, в който ясно се посочва, че властите в България продължават да не се подчиняват на решенията на Европейския съд по правата на човека и не позволяват регистрацията на сдружения, застъпващи се за признаване на македонското малцинство в България.

Според тях/НМ/ македонски организации в България са възпрепятствали честването на Кресненското въстание,като е отказано на основните малцинствени права от страна на българските власти е възпрепятстването на македонски организации в България, включително Македонския клуб за етническа толерантност, да отбележат началото на Кресненското въстание. Според председателя на клуба Ангел Радонов, те са подали известие до Община Кресна за планираното поднасяне на цветя пред паметника на Димитър Поп Георгиев Беровски, но са получили отговор, че на 20 октомври в града има други събития, което възпрепятства тяхното честване.
– Кметът на Кресна ни забрани. Заведохме дело в съда, но получихме отговор, че в града има събития на тази дата. Мислят, че ще вдигнем въстание и ще обявим независимост, от това ги е страх – каза Радонов.
В обяснението си местната власт в Кресна посочва, че отбелязването на Кресненското въстание, известно в българската историография като Кресненско-Разложкото въстание, може да се счита за „противодържавно“ и противоконституционно, тъй като представлява заплаха за териториалната цялост на България.
Ръководителят на Македонския клуб за етническа толерантност посочи, че те нямат намерение да се отказват, защото няма кой да ги спре. Според Радонов това е още един пример какво е „демокрацията в България и в Европейския съюз“.
Освен това македонските организации заведоха дело в Европейския съд срещу Европейската комисия заради дискриминацията, която изпитват. Но наскоро съдът отхвърли иска, което според Сашо Маневски, президент на Нов АСНОМ, е доказателство, че дискриминацията срещу македонците в ЕС е законна.

ЕК и Съдът на ЕС застават на страната на България срещу нарушаването на основните човешки права на македонците – посочи Маневски.
Всички тези събития се случват в момент, когато Съветът на Европа иска от България да предприеме мерки за изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека, които включват улесняване на регистрацията на македонски сдружения, което остава открит въпрос за много македонци в България.
Миналата година в Благоевград беше открит и скоро закрит македонски клуб „Никола Вапцаров“, отново заради натиска на българската държава върху македонското малцинство в България.

Източник СВ /НМ/

Вижте още

Тейлър Суифт е личност на годината на списание Тайм

admin

Гордана Силяновска-Давкова: Ще бъда президент на всички граждани на РСМ

admin

Стрелба в предградие на Детройт рани 9, 8-годишно дете в критично състояние

BVn_03

Американските и британските военни нанасят масирани удари срещу подкрепяните от Иран хуси в Йемен

admin

Фредерик X е провъзгласен за крал на Дания

admin

Македония е домакин на 30-ия Министерски съвет на ОССЕ

admin

Коментар