България

Народното събрание прие на първо четене законопроект за въвеждане на еврото в Република България

Народното събрание прие на първо четене законопроект за въвеждане на еврото в Република България. С него се определят ключови за преминаването към единната европейска валута правила – за превалутиране и за закръгляване. Въвеждат се преходни периоди, които ще позволят на гражданите да се адаптират към новата валута.

Законопроектът предвижда в срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно да бъдат законни платежни средства. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство.

В рамките на „периода на двойно обозначаване“ цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро, е записано в проекта на закон. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото, е предвидено в законопроекта.

Българската народна банка да обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, регламентира проектозаконът. През първите шест месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в кредитните институции (банките). За същия период „Български пощи“ ЕАД ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро в населените места, където няма офиси или клонове на кредитна институция.

Законопроектът регламентира, че всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро на датата на въвеждане на еврото в България. От тази дата и титулярите на сметки ще могат да теглят от сметките си само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офис на банка.

Със 118 гласа „за“, 44 против и 13 „въздържал се“ парламентът прие решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Вносители на проекта за решение са Бойко Борисов и депутати от ГЕРБ-СДС.

Министерският съвет, съвместно с Българската народна банка, да предприеме при необходимост законодателни и административни мерки, съгласувани с Народното събрание, за постигане на конвергентните критерии за членство в еврозоната, се посочва в решението. Предвижда се Министерският съвет по предложение на Министерство на финансите да изиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка не по-късно от две седмици след като България изпълни критерия за ценова стабилност. В случай че Република България изпълни критерия за ценова стабилност до 31 декември 2024 г., Министерският съвет да изиска дата за приемане на страната в еврозоната от 1 юли 2025 г., се посочва в решението на Народното събрание. В него е записано, че Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.

Народното събрание възложи на Министерския съвет в срок от седем дни да приеме Програма за предоставяне на компенсации, свързани с цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти за периода 1 юли – 31 декември 2024 г. и при спазване на правилата за държавните помощи. Вносители на предложението са Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Искра Михайлова („Възраждане“), Станислав Анастасов (ДПС), Драгомир Стойнев („БСП за България“) и Павела Митова („Има такъв народ“). 

Решението предвижда компенсацията да е в размер на 100 на сто от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „Ден напред“ на „Българска независима енергийна борса“ ЕАД, за съответния месец и базова цена в размер на 180 лв. за мегаватчас за небитовите крайни клиенти, независимо в коя мрежа са присъединени. Средствата за плащане на компенсациите по Програмата ще се осигуряват от Фонд „Сигурност на електроенергийната система”. Програмата е за целите на компенсиране на част от разходите за електрическа енергия на небитовите крайни клиенти в страната, с изключение на крайните небитови клиенти, за които вече се прилага Програма за компенсиране, одобрена от Министерският съвет с решение от 23 април 2024 г. и последвалото изменение от 4 юли 2024 г.

Народното събрание изслуша служебния министър на енергетиката Владимир Малинов за актуалното финансово състояние на „Мини Марица-изток“ ЕАД.

Източник Народно събрание

Вижте още

6 660 секции са излъчвали на живо броенето на бюлетините в нощта на балотажа

admin

Ситуацията край Елин Пелин постепенно се нормализира

admin

Черният петък идва! Внимавайте, търговците лъжат по хиляди начини

admin

Над 12 000 участници от цялата страна взеха участие в XXX-тия юбилеен фестивал в Перник

admin

50 семейства от община Разлог отпразнуваха заедно годишнини от своите “Златни” и “Сребърни” сватби

admin

При 98.30% обработени протоколи: 9 партии влизат в 51-то НС

admin

Коментар