СвятСъседи

Пренебрегвайки македонското малцинство в региона, ние се отричаме от своята идентичност в родината.

Македонската дипломация не трябва да забравя македонците в Албания, България, Гърция, Сърбия...

Преброяването на населението и домакинствата в Република Албания официално приключи, но споровете продължават, поради постоянния натиск от български държавни институции и частни фондации върху македонското малцинство да бъде регистрирано като българско. Досега няколко сдружения и организации на македонците в Албания посочиха, че по време на преброяването натиск е бил оказван пряко от българското посолство в Тирана, а също така е имало заплахи от сдружения и лица, които са пряко финансирани от българския държавен бюджет. Анализатори и експерти подчертават, че македонското външно министерство е пасивно и е необходима по-голяма проактивност от страна на македонската дипломация. Нашите събеседници казват, че особено съмнително е отношението на първия човек на македонската дипломация, т.е. министъра на външните работи Буяр Османи, към противоречията около преброяването на населението в Албания. Ако вземем предвид, че официална България чрез посолството си в Тирана пряко се намесва във вътрешните работи на друга държава, с което нарушава Виенската конвенция, но и човешките права на македонците в Република Албания, защото им се отказва правото да се обявят свободно при преброяването, досега македонската дипломация трябваше да реагира по съответния начин, твърдят нашите събеседници.

Събеседниците, с които се консултирахме, посочиха, че българската държава, както и други структури, които се подкрепят финансово от София, от доста време водят кампания, която има за цел да представи македонците в Република Албания като българско малцинство. През последните няколко години имаше няколко сигнала, които сочеха, че българското посолство в Тирана, както и отделни лица и български сдружения, действат с различни средства и методи в македонската среда в Албания, а оттам и македонското МВнР. и македонската дипломация са били надлежно запознати с тези дейности, но не са реагирали адекватно, твърдят нашите събеседници.

Че македонското МВнР трябваше да реагира се потвърждава и от антимакедонската кампания на Виктор Стоянов или от дейността на българския посланик Ивайло Киров, който в разгара на преброяването убеди македонците в Голо Бърдо и Мала Преспа да се обявят себе си българи. Дейностите на македонската дипломация в разгара на преброяването на населението в Албания се ограничиха само до едно изявление на Буяр Османи, в което той призова македонците свободно да изразят волята и убежденията си в споменатото преброяване, но нямаше активност сред македонското малцинство, казват анализатори, с които се консултирахме по този въпрос.

Когато представителите на македонското малцинство излязоха публично и посочиха българския натиск и заплахи, Буяр Османи каза, че никой не може да оказва натиск върху тях, нито може да повлияе на това как ще се описват и как се чувстват.

„По отношение на преброяването в Република Албания, както знаете, на няколко пъти съм имал публични изяви. Първо, Министерството на външните работи в изявление призова всички македонци да се регистрират както се чувстват, защото никой не може да им окаже натиск, нито може да повлияе на това как ще се регистрират и във връзка с това как се чувстват. Разбира се, имахме комуникация и с албанските власти, нашето посолство е активно в тази област, не само с общините, не само с македонското национално малцинство, но и с правителството и се надявам, че всеки гражданин е използвал правото си и регистрирани, както трябва, усеща се “ каза Буяр Османи за натиска от страна на България относно това как македонците да бъдат преброени при преброяването.

Представителите на македонското малцинство от Република Албания, с които разговаряме, казват, че ако се вземат предвид постоянните български заплахи и натиск, изказването на македонския министър на външните работи предизвиква безпокойство, тъй като остава неясно чии интереси представлявайки, Буяр Османи защитава.

Анализатори и експерти подчертават още, че още повече объркване създава фактът, че Македония е част от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), а нашият министър е именно председател на тази международна организация. ОССЕ, чрез политически диалог, цели да гарантира стабилизирането на региона чрез демократични средства и демократично управление, включително дейности, насочени към зачитане на правата на човека. Ето защо не е ясно защо македонската дипломация и македонското външно министерство не използваха срещата с ОССЕ, за да посочат българските дейности в Република Албания, които нарушават Виенската конвенция, но и човешките права на македонците тъй като те са възпрепятствани да се изразяват свободно при преброяването в Албания.

Нашите събеседници ни посочиха още, че Македония, като държава-майка на целия македонски народ, независимо от неговото местоживеене или раждане, трябва да защитава всички македонци, включително живеещите в Република Албания. Македонското МВнР и трябва да предприеме съответните действия, защото официална София се опитва чрез различни средства и методи, включително заплахи, да асимилира македонското малцинство в Република Албания, твърдят експертите, с които разговаряхме.

По този проблем анализаторът Сотир Костов казва, че преброяването на населението, проведено в Република Албания, в нашата съседка, показа, че абсолютно Република Македония като държава, тоест, че македонското правителство не се грижи за нашите съграждани македонци живеещи в Албания.

“ Безсрамно ги оставихме в лапите на българския шовинизъм и краен национализъм, както и на експанзионистичната и асимилаторска политика на Република България. Не бива да забравяме, че ги подкупваха с паспорти и директно ги заплашваха, всичко с една единствена цел да се обявят за българи. Липсва каквато и да е активност от наша страна като държава, срамно е, особено за нашата дипломация, когато в момента се хвали със срещата на ОССЕ, а първият дипломат Османи не предприема нищо в посока защита на човека. права на македонците в Република Албания свободно да описват как се чувстват“ – каза Сотир Костов.

Източник НМ/РСМ

Вижте още

Тирана позволи на София да влияе активно по време на преброяването

admin

Оцелелите от земетресението в Япония се борят с нехигиенични условия без течаща вода

admin

Близо 16 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитие на туризма в пограничните региони на България и Северна Македония

admin

Руска атака през деня в Украйна е убила най-малко 30, детската болница в Киев е ударена

BVn_03

Министър Кръстьо Кръстев: Изложбата „Сребърна Тракия“ е прекрасно доказателство за общата воля на България и Република Северна Македония за културно сътрудничество и сближаване

admin

Две години война на Русия в Украйна

admin

Коментар