Благоевград

ЮЗУ „Неофит Рилски“ отбеляза Дните на китайската култура и наука с лекция  на проф. Лиен Миен

Югозападният университет „Неофит Рилски“ отбеляза Дните на китайската култура и наука с лекция на проф. д-р Лиен Миен. Събитието се състоя в рамките на проекта „Китай – как и защо“, реализиран съвместно от Посолството на Китайската народна република в България, Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду. Лекцията бе част от инициативите, посветени на 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.

На събитието присъстваха заместник-ректорите доц. д-р Петрана Стойкова и доц. д-р Илия Недин, заместник-деканът на Факултета по изкуствата доц. д-р Диана Захариева, заместник-деканът на Философския факултет доц. д-р Силвия Кръстева, студенти, докторанти и преподаватели.

 Научният форум бе открит от декана на Факултета по изкуствата доц. д-р Валери Пастармаджиев. Той представи гост-лектора и отбеляза дългогодишното сътрудничество на Югозападния университет с Китай, като изтъкна, че в момента във висшето училище се обучават 30 докторанти от Китай.

В началото на събитието проф. Миен подари на университета уникални рисунки на божества, които традиционно се поставят на вратите на домовете за защита и благополучие. Тези изображения, създадени преди повече от 1500 години, илюстрират богатството на китайската културна традиция.

В своята лекция проф. Миен разгледа развитието и еволюцията на китайското народно творчество и теории, като обърна внимание на връзките между културното наследство и неговото приложение в съвременния свят. Той подчерта, че Китай, родината на някои от най-значимите световни игри и културни изобретения, остава пример за успешна симбиоза между наследени ценности и модерния начин на живот. Лекцията провокира активна дискусия сред студентите, които зададоха множество въпроси за ролята на културата в глобализирания свят. Особен интерес предизвика теорията на Джеймс Йен (Йен Ян Чу), представена от проф. Миен като концептуален мост между миналото и настоящето. Лекторът акцентира и върху значението на технологиите за съхранението и популяризирането на културното наследство. Обсъдени бяха и начините, по които китайското изкуство и народни обичаи могат да обогатят съвременния живот, както и ролята на културния обмен за изграждане на по-здрави връзки между различни народи.

Източник ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград

Вижте още

Водосвет за здраве ще бъде отслужен при Кръста над Благоевград на празника Свети Дух

BVn_03

Служители на ОДМВР-Благоевград откриха над 12 кг кокаин в лек автомобил

BVn_03

Жителите на село Покровник научиха повече за безплатната подмяна на старите печки на твърдо гориво с по-екологични отоплителни уреди

admin

Звън на чанове и музика огласиха центъра на Благоевград и пл. „Георги Измирлиев“ по време на „Кукерски игри в Пиринско“

admin

Кметът Методи Байкушев присъства на концерт-спектакълът „Слушам ви гласа жалостен“, посветен на 130 години от създаването на Неврокопската епархия

admin

ОбСНВ и Община Благоевград награждават ученици в конкурс по превенция на наркоманиите

admin

Коментар