СвятСъседи

Македонските депутати приеха 27 поправки към Законопроекта за македонския език

Днес на заседанието на Комисията по култура приеха общо 27 от 65-те внесени изменения в Закона за македонския език.

Депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Велика Стойкова-Серафимовска, като един от вносителите на промените, посочи, че в средно и висше образование, както и изучаването му в диаспората, а не както сега пише в закона „и извън страната“.

Министърът на културата Бисера Костадиновска Стойчевска, като вносител на закона, посочи, че терминът диаспора е твърде общ, тоест не е добре дефинирано какво точно представлява диаспора и че е по-добре да се използва терминът „извън страната“.

Според депутата Гордана Силяновска Давкова от ВМРО-ДПМНЕ терминът „извън държавата“ не е юридическа фраза и като такава не може да бъде използвана в Конституцията.

Депутатите от опозицията настояха в част от членовете на закона да се добави думата „македонски“ като допълнително уточнение на определени членове в закона, но вносителите на закона не се съгласиха с това и отхвърлиха тези поправки.

Депутатите от ВМРО-ДПМНЕ като вносители оттеглиха няколко поправки, тъй като съвпадаха с предложените от управляващата партия, които бяха приети.

Депутати от ВМРО-ДПМНЕ поискаха в членовете на закона вместо Северна Македония да бъде включена Републиката, за да няма повторения, но това не срещна съгласие от вносителите на законопроекта и тези поправки бяха отхвърлени .

Вносител на закона е Министерството на културата, а целта е повишаване на езиковата култура, възпитание и защита на македонския книжовен език и неговата кирилица, като се утвърждава необходимостта от повишена социална и индивидуална загриженост за правилно използване в общественото и официалното общуване, зачитане и насърчаване на езиковия стандарт и организиране на дейности в тази посока.

Новият закон, според вносителя, ще разшири областите, в които македонският книжовен език и неговата кирилица са задължително използвани. Ще се разшири обхватът на задължителната корекция на публикуваните текстове: общите и индивидуалните актове на законодателната, изпълнителната и съдебната власт и органите на местното самоуправление, официалните документи и текстове на тези органи, но също така и на публични институции и институции в областта. на културата, образованието и науката.

Първата точка от дневния ред на сесията, която се отнасяше до дейностите по подготовката на проектопрограмата за отбелязване на юбилейни годишнини от значими събития и забележителни личности за 2024 г., беше незабавно закрита, тъй като изтече срокът, за който проектът са дадени заключения и не са налице условията за гласуване на същото

Източник НМ/РСМ

Вижте още

Две години война на Русия в Украйна

admin

Почина актрисата Шанън Дохърти

BVn_01

Ужас в университет в Лас Вегас-стрелба и жертви

admin

Крал Чарлз III е диагностициран с рак

admin

Сключено е предварително споразумение за Газа за освобождаване на заложници и пауза на боевете

admin

Най-малко 52 души са загинали в Испания от опустошителни внезапни наводнения

admin

Коментар