Свети Дух е християнски празник, който се отбелязва на петдесетия ден след Великден, което го прави подвижен празник. Той винаги се пада в неделя и е известен още като Петдесетница. Празникът отбелязва слизането на Светия Дух върху апостолите и другите последователи на Исус Христос, което според Библията се случва десет дни след Възнесението на Исус.
Според християнската вяра, Свети Дух е третата личност на Светата Троица, заедно с Бог Отец и Бог Син (Исус Христос). Слизането на Светия Дух върху апостолите е описано в Деянията на апостолите и се счита за началото на Църквата. Според преданието, това събитие се случило в Йерусалим, когато апостолите били събрани в горницата, където получили дарбата да говорят различни езици, за да могат да проповядват Евангелието на различни народи.
В България Свети Дух е свързан с множество народни обичаи и традиции. На този ден се правят курбани за здраве и благополучие, а в някои региони се организират тържества и събори. В много села и градове се провеждат литийни шествия и богослужения в чест на Светия Дух.
Празникът има и специално значение за православните християни, тъй като той символизира обновлението и възраждането на духовния живот чрез действието на Светия Дух. В този контекст, Свети Дух е ден за размисъл и молитва, както и за укрепване на вярата и духовността.
Традиционно, на Свети Дух се приготвят специални ястия, като например зелник (пита със сирене), баница и други постни ястия. В някои райони на България се вярва, че на този ден водата има особена сила и лечебни свойства, затова хората се къпят в реки и извори за здраве.
Свети Дух е важен празник, който обединява религиозното и културното наследство на българите, като подчертава значимостта на духовните ценности и връзката с Бога.
Празникът поставя край на цикъла от Великденски празници, които всяка година са на различна дата. Народът ни наричал празника Духовден. Считало се, че на този ден душите на мъртвите се прибират, след като са били пуснати на Велики Четвъртък.